Ahmet ÇAVUŞOĞLU 29.01.1979 - 23.01.1980
Ahmet ÇAVUŞOĞLU  

29.01.1979 - 23.01.1980Ahmet Çavuşoğlu Ulus'ta bulunan Yeni Otel'in sahibi ve işletmecisidir. 10 Aralık 1946'da Ankara'da doğan ve Zafer hanım ile evli olan Çavuşoğlu'nun Beril ve Can adında iki çocuğu vardır. Eğitimine, Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Koleji'nde başlamıştır. Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ni bitirmiştir. Kökleri 400 yıl öncesine dayanan bir Ankaralı aile olan Çavuşoğlu ailesinin dedesi Çavuş Bey, Cumhuriyet öncesi Ankara'sında Ulus'ta bulunan bir hanın sahibidir. Ahmet Çavuşoğlu'nun babası Mehmet Raşit Bey, Vehbi Koç ile ticari ortaklık kurarak çalışma hayatına atılmış, Cumhuriyet dönemi Ankara'sının ilk oteli Cihan Palas'ı faaliyete geçirmiştir. 210 odalı ve 400 yataklı CihanPalas döneminin en lüks otelleri arasında yer almıştır. İş hayatında her zaman yeniliklere açık olan Çavuşoğlu ailesinin girişimci babası Mehmet Raşit bey Türkiye'de ilk damacana su satışını başlatan kişidir.


Renkli ve nüktedan kişiliği ile başkentin iş ve cemiyet hayatının sembollerinden biri olan Ahmet Çavuşoğlu, 1975 yılında Ankara Otelciler Lakantacılar İşverenler Sendikası Başkan Yardımcılığı, 1977'de Ankara Kulübü Derneği Başkanlığı, 1980'de Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Vekilliği, 1987'den itibaren iseon yıl Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanlğı yapmıştır. 1966'da Rahmi M. Koç ile birlikte Ankaralılar Vakfı'nı kurmuştur. Ankara'nın kültürel mirasının zenginliklerini, doğasını ve tarihini çeşitli turizm etkinlikleri aracılığı ile başkentte ikamet eden uluslararası diplomatik camiaya, gençlere tanıtmak, Ankaralılar arasında çağdaş "kent bilinci" nin gelişmesine katkıda bulunması amacıyla, ankara Kültür ve Turizm Platformu'nun kurulmasına önderlik etmiştir. Her geçen gün büyüyen platformda, otuza yakın kamu ve sivil toplum kuruluşu belediyeler, üniversiteler ile turizmde faaliyet gösteren özel sektör kuruluşları yer almaktadır. Ahmet Çavuşoğlu, faaliyetlerine Eylül 2005'te başlayan platformun kurulduğu günden bu yana başkanlığını yürütmektedir.


Ahmet Çavuşoğlu, İktisat Kongreleri Şükran Belgeleri, çok sayıda yabancı devlet adamından şilt ve plaketler, Ankara Kulübü Derneği, Türk Eğitim Derneği (TED), Filipinler Devlet Başkanlığı, Rotary Kulübü, ASİAD ve Müteahhitler Birliği'nden çok sayıda ödüller almıştır. çeşitli sempozyum ve konferanslarda bildiriler sunmuş, makaleler yayımlamıştır. Türk Eğitim Derneği (TED) Ankara Kulübü Derneği, Bilkent Danışma Kurulu, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Meclis Danışma Komisyonları ve Takdir Komisyonları üyesidir. Çavuşoğlu İngilizce bilmektedir. 72 Ülke başkentini gezen Çavuşoğlu'nun hobileri arasında seyahat etmek, futbol ile yüzme yer alır.