Atatürk'ün Ankara'da İlk İkametgahı Yandı


Atatürk’ün Ankara’da İlk İkametgahı Yandı

27 Aralık 1919 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-iTemsiliye üyelerinin Dikmen sırtlarında Seymenler ve Bacıerenler tarafındankarşılanarak Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Ankara’ya geldiklerinde kaldıklarıilk yer olan, Keçiören ilçemizde bulunan tescilli tarihi simge yapılardan ZiraatMektebi olarak da bilinen Çoban Mektebi dün öğle vaktinde alev alev yandı. Uzunzamandır etrafındaki tellerin parçalanmış, camları ve çerçeveleri kırılmışbiçimde terkedilmiş hale getirilerek korunamayan, Milli Mücadele’nin ilkkarargahına tanıklık eden tarihi binanın yanmasıyla Milletimizin veBaşkentlilerin de içi yanmıştır.

1895-97 yılında Ziraat Mektebi olarak tarımı geliştirmekamacıyla inşa edilen bina, Ulusal Bağımsızlık Savaşı’nın başladığı, MilliMücadele’nin en zor günlerinde Atatürk ve silah arkadaşlarına 118 gün boyuncaev sahipliği yapmıştır. Anadolu’nun dört bir yanına Kurtuluş Mücadelesi’nintelgraflarının geçtiği tarihi bina için restore edilsin denilmesinden kısa birsüre sonra bu üzücü olay meydana gelmiştir. Yangın, itfaiye görevlilerince 1saat içinde söndürüldüğü halde içi ahşap olan tarihi bina kullanılamaz halegelmiştir. Kurtuluş sürecinin tarihi tanıklarından olan binanın yanmasıylaSeymenlerin, Bacıerenlerin, Ankaralıların yüreğine ateş düşmüştür.

Sebebi henüz bilinmeyen yangının neden kaynaklandığıortaya çıkarılmalı ve atıl hale getirilmeye çalışılan tüm tarihi eserlerimizeyetkililerce sahip çıkılmalıdır. Geleceğimizi sağlam temellerle inşa etmekistiyorsak tarihi değerlerimizi korumak, onları ayağa kaldırmak ve gelecekkuşaklara aktarmak zorundayız.

 

AnkaraKulübü Derneği Genel Başkanı

Dr.Metin ÖZASLAN